GP Premium - en to vi_VN translation catalogue (483 entries)

[ctx: %1$s is post type label. %2$s is taxonomy label.]
en: %1$s %2$s Archive
vi_VN: %1$s %2$s Lưu trữ

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Archive
vi_VN: %s Lưu trữ

[ctx: %s is a singular post type name]
en: %s Archives
vi_VN: %s Lưu trữ

en: + More
vi_VN: + Thêm

en: 0 Widgets
vi_VN: 0 Widget

en: 100% Width
vi_VN: 100% Rộng

en: 2 Widgets
vi_VN: 2 Widget

en: 3 Widgets
vi_VN: 3 Widget

en: 4 Widgets
vi_VN: 4 Widget

en: 5 Widgets
vi_VN: 5 Widget

en: <code>%copy%</code> to include the copyright symbol.
vi_VN: <code>%copy%</code> để kèm theo kí hiệu bản quyền.

en: <code>%current_year%</code> to update year automatically.
vi_VN: <code>%current_year%</code> để cập nhật năm tự động.

en: Above Content Area
vi_VN: Phần trên nội dung

en: Above Header
vi_VN: Trên Header

en: Above Title
vi_VN: Trên tiêu đề

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Activating plugins
vi_VN: Đang kích hoạt plugin

en: Add Background Image
vi_VN: Thêm ảnh nền

en: Add Exclusion Rule
vi_VN: Thêm quy tắc loại trừ

en: Add Location Rule
vi_VN: Thêm quy tắc vị trí

en: Add Media
vi_VN: Thêm Media

en: Add New Element
vi_VN: Thêm phần tử

en: Add Padding
vi_VN: Thêm padding

en: Add Section
vi_VN: Thêm section

en: Add User Rule
vi_VN: Thêm quyền thành viên

en: Add custom classes to the Page Hero element.
vi_VN: Thêm class tùy chỉnh vào Page Hero element.

en: Add to the top padding of your Page Hero to prevent overlapping.
vi_VN: Thêm padding top vào Page Hero để chặn overlap.

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Alignment
vi_VN: Căn lề

en: All
vi_VN: Tất cả

en: All Archives
vi_VN: Tất cả Archive

en: All Elements
vi_VN: Tất cả phần tử

en: All Singular
vi_VN: Tất cả Singular

en: All Users
vi_VN: Tất cả người dùng

en: An error occurred, please try again.
vi_VN: Có lỗi xảy ra, hãy thử lại.

en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: Archives
vi_VN: Archive

en: Attachment
vi_VN: Đính kèm

en: Author Archives
vi_VN: Lưu trữ tác giả

en: Automatic
vi_VN: Tự động

en: Automatically add paragraphs
vi_VN: Tự động thêm đoạn văn

en: Back to Top Button
vi_VN: Nút quay lên đầu trang

en: Background
vi_VN: Nền

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Background Color Overlay
vi_VN: Màu nền overlay

en: Background Current
vi_VN: Màu nền hiện tại

en: Background Hover
vi_VN: Màu nền di chuột

en: Background Image
vi_VN: Ảnh nền

en: Background Images
vi_VN: Ảnh nền

en: Background Position
vi_VN: Vị trí nền

en: Backgrounds
vi_VN: Nền

en: Backing up options
vi_VN: Sao lưu tùy chọn

en: Below Header
vi_VN: Dưới Header

en: Below Title
vi_VN: Dưới tiêu đề

en: Both Sidebars
vi_VN: Cả hai sidebar

en: Both Sidebars on Left
vi_VN: Cả hai sidebar bên trái

en: Both Sidebars on Right
vi_VN: Cả hai sidebar bên phải

en: Bottom
vi_VN: Dưới

en: Bottom Padding
vi_VN: Padding dưới

en: Bottom margin
vi_VN: Margin bottom

en: Box Type
vi_VN: Kiểu hộp

en: Bulk Actions
vi_VN: Tác vụ

en: Button
vi_VN: Nút

en: Buttons
vi_VN: Nút

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Center
vi_VN: Giữa

en: Change
vi_VN: Thay đổi

en: Change the spacing for various elements using pixels.
vi_VN: Thay đổi khoảng cách cho các phần tử khác nhau bằng pixel.

en: Checking demo content
vi_VN: Kiểm tra dữ liệu mẫu

en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

en: Choose Element Type
vi_VN: Chọn kiểu phần tử

en: Choose Image
vi_VN: Chọn ảnh

en: Choose Logo
vi_VN: Chọn logo

en: Choose Video
vi_VN: Chọn video

en: Choose when this element should display.
vi_VN: Chọn thời điểm phần tử này được hiển thị.

en: Choose when this element should not display.
vi_VN: Sẽ chọn khi phần tử này không hiển thị.

en: Choose...
vi_VN: Chọn...

en: Click and drag to sort
vi_VN: Bấm và kéo để sắp xếp

en: Click to edit
vi_VN: Bấm để sửa

en: Click to edit content
vi_VN: Bấm để sửa nội dung

en: Click to edit settings
vi_VN: Bấm để sửa thiết lập

en: Click to remove
vi_VN: Bấm để xóa

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Colors
vi_VN: Màu sắc

en: Columns
vi_VN: Cột

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Configure
vi_VN: Cấu hình

en: Contain
vi_VN: Chứa

en: Container
vi_VN: Khung

en: Container Width
vi_VN: Chiều rộng khung

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Content (no sidebars)
vi_VN: Nội dung (không sidebar)

en: Content / Sidebar
vi_VN: Nội dung / Sidebar

en: Content / Sidebar / Sidebar
vi_VN: Nội dung / Sidebar / Sidebar

en: Content Area
vi_VN: Phần nội dung

en: Content Padding
vi_VN: Padding nội dung

en: Content Title
vi_VN: Tiêu đề bài viết

en: Content font size
vi_VN: Cỡ chữ nội dung

en: Content type
vi_VN: Kiểu nội dung

en: Continue Shopping
vi_VN: Tiếp tục mua hàng

en: Copyright
vi_VN: Bản quyền

en: Cover
vi_VN: Bao phủ

en: Custom
vi_VN: Bổ sung

en: Custom Classes
vi_VN: Class bổ sung

en: Custom Hook
vi_VN: Hook bổ sung

en: Custom Hook Name
vi_VN: Tên hook bổ sung

en: Custom ID
vi_VN: ID bổ sung

en: Custom Image
vi_VN: Ảnh bổ sung

en: Custom post meta. Replace "name" with the name of your custom field.
vi_VN: Custom post meta. Thay "name" với tên của custom field.

en: Date Archives
vi_VN: Lưu trữ ngày

en: Deactivate
vi_VN: Ngừng kích hoạt

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Desktop only
vi_VN: Chỉ máy tính

en: Disable
vi_VN: Tắt

en: Disable Elements
vi_VN: Tắt phần tử

en: Disable Featured Image
vi_VN: Tắt ảnh đại diện

en: Disable Site Footer
vi_VN: Tắt chân trang

en: Disable Site Header
vi_VN: Tắt đầu trang

en: Disable the featured image on posts with this hero area.
vi_VN: Tắt ảnh đại diện bài viết với phần Hero này.

en: Display Rules
vi_VN: Hiển thị quy tắc

en: Display add to cart button
vi_VN: Hiển thị nút thêm vào giỏ hàng

en: Display breadcrumbs
vi_VN: Hiển thị breadcrumbs

en: Display cart in menu
vi_VN: Hiển thị giỏ hàng trong menu

en: Display comment count
vi_VN: Hiển thị số bình luận

en: Display featured images
vi_VN: Hiển thị ảnh đại diện

en: Display padding around images
vi_VN: Hiển thị padding quanh ảnh

en: Display page title
vi_VN: Hiển thị tên trang

en: Display post author
vi_VN: Hiển thị tác giả bài đăng

en: Display post categories
vi_VN: Hiển thị chuyên mục bài viết

en: Display post date
vi_VN: Hiển thị ngày đăng

en: Display post navigation
vi_VN: Hiển thị post navigation

en: Display post tags
vi_VN: Hiển thị thẻ bài viết

en: Display posts in columns
vi_VN: Hiển thị bài viết theo cột

en: Display posts in masonry grid
vi_VN: Hiển thị bài viết như masonry grid

en: Display price
vi_VN: Hiển thị giá

en: Display product image
vi_VN: Hiển thị ảnh sản phẩm

en: Display product meta data
vi_VN: Hiển thị thông tin sản phẩm

en: Display product results count
vi_VN: Hiển thị số lượng kết quả sản phẩm

en: Display product sorting
vi_VN: Hiển thị sắp xếp sản phẩm

en: Display product tabs
vi_VN: Hiển thị tab sản phẩm

en: Display product title
vi_VN: Hiển thị tên sản phẩm

en: Display quantity buttons
vi_VN: Hiện nút số lượng

en: Display rating
vi_VN: Hiển thị đánh giá

en: Display read more as button
vi_VN: Hiển thị nút đọc tiếp

en: Display related products
vi_VN: Hiển thị sản phẩm tương tự

en: Display sale flash
vi_VN: Hiển thị giảm giá

en: Display secondary image on hover
vi_VN: Hiển thị ảnh thứ 2 khi di chuột

en: Display short description
vi_VN: Hiển thị mô tả ngắn

en: Display this element for specific user roles.
vi_VN: Hiển thị phần tử này cho vai trò người dùng cụ thể.

en: Display upsell products
vi_VN: Hiển thị sản phẩm upsell

en: Distraction-free mode
vi_VN: Chế độ distraction-free

en: Documentation
vi_VN: Hướng dẫn

en: Downloading content
vi_VN: Tải xuống dữ liệu

en: Edit Element
vi_VN: Sửa phần tử

en: Edit Section
vi_VN: Sửa section

en: Element Classes
vi_VN: Class phần tử

en: Elements
vi_VN: Phần tử

en: Enable
vi_VN: Bật

en: Enter valid license key for automatic updates.
vi_VN: Nhập mã giấy phép để được cập nhật tự động.

en: Entire Site
vi_VN: Toàn trang

en: Error Message Background
vi_VN: Nền của thông báo lỗi

en: Error Message Text
vi_VN: Thông báo lỗi

en: Excerpt
vi_VN: Tóm tắt

en: Excerpt word count
vi_VN: Số từ tóm tắt

en: Exclude
vi_VN: Loại trừ

en: Exclusions
vi_VN: Loại trừ

en: Execute PHP
vi_VN: Thực thi PHP

en: Execute Shortcodes
vi_VN: Thực thi shortcode

en: Export
vi_VN: Xuất ra

en: Fallback Image
vi_VN: Ảnh dự phòng

en: Featured Image
vi_VN: Ảnh đại diện

en: Featured Images
vi_VN: Ảnh đại diện

en: Fixed
vi_VN: Cố định

en: Footer
vi_VN: Chân trang

en: Footer Area
vi_VN: Phần chân trang

en: Footer Padding
vi_VN: Padding chân trang

en: Footer Widget Area
vi_VN: Widget Footer

en: Footer Widget Area Padding
vi_VN: Padding phần widget chân trang

en: Footer Widgets
vi_VN: Widget chân trang

en: Form Background
vi_VN: Nền Form

en: Form Border
vi_VN: Viền Form

en: Form Text
vi_VN: Chữ ở Form

en: Forms
vi_VN: Form

en: Front Page
vi_VN: Trang chủ

en: Full Content
vi_VN: Nội dung đầy đủ

en: Full Screen
vi_VN: Full màn hình

en: Full Width
vi_VN: Full chiều rộng

en: GP Premium requires GeneratePress to be your active theme.
vi_VN: GP Premium yêu cầu theme GeneratePress phải được kích hoạt.

en: General
vi_VN: Chung

en: General Settings
vi_VN: Thiết lập chung

en: GeneratePress Site Library
vi_VN: Thư viện Site GeneratePress

en: GeneratePress has an update available.
vi_VN: Đã có phiên bản mới của GeneratePress.

en: Get Started
vi_VN: Bắt đầu

en: Go Back
vi_VN: Quay lại

en: HTML and shortcodes allowed.
vi_VN: Cho phép HTML và shortcode.

en: HTML is allowed.
vi_VN: Cho phép HTML.

en: Header
vi_VN: Đầu trang

en: Header Background
vi_VN: Nền Header

en: Header Padding
vi_VN: Padding đầu trang

en: Headers
vi_VN: Header

en: Heading 1 (H1) Color
vi_VN: Màu heading 1 (h1)

en: Heading 2 (H2) Color
vi_VN: Màu heading 2 (h2)

en: Heading 3 (H3) Color
vi_VN: Màu heading 3 (h3)

en: Heading 4 (H4) Color
vi_VN: Màu heading 4 (h4)

en: Heading 5 (H5) Color
vi_VN: Màu heading 5 (h5)

en: Headings
vi_VN: Heading

en: Height
vi_VN: Cao

en: Help
vi_VN: Giúp đỡ

en: Hide when scrolling down
vi_VN: Ẩn khi cuộn xuống

en: Horizontal Alignment
vi_VN: Căn lề ngang

en: Image Alignment
vi_VN: Căn ảnh

en: Image Height
vi_VN: Chiều cao ảnh

en: Image Link
vi_VN: Liên kết ảnh

en: Image Width
vi_VN: Chiều rộng ảnh

en: Import
vi_VN: Nhập vào

en: Importing content
vi_VN: Nhập nội dung

en: Importing options
vi_VN: Nhập vào tùy chọn

en: Importing site options
vi_VN: Nhập tùy chọn trang

en: Importing widgets
vi_VN: Nhập vào widget

en: Info Message Background
vi_VN: Nền thông báo

en: Inherit
vi_VN: Kế thừa

en: Initiate smooth scroll on anchor links using the <code>smooth-scroll</code> class.
vi_VN: Kích hoạt smooth scroll ở các liên kết sử dụng class <code>smooth-scroll</code>.

en: Inner Box Type
vi_VN: Kiểu bên trong box

en: Inner Container
vi_VN: Bên trong khung

en: Inner Navigation Width
vi_VN: Chiều rộng bên trong menu

en: Insert Logo
vi_VN: Chèn logo

en: Insert Video
vi_VN: Chèn video

en: Insert into Section
vi_VN: Chèn vào section

en: Inside
vi_VN: Bên trong

en: Install now.
vi_VN: Cài đặt ngay.

en: Installing plugins
vi_VN: Đang cài đặt plugin

en: Internal Notes
vi_VN: Ghi chú nội bộ

en: Internal notes can be helpful to remember why this element was added.
vi_VN: Ghi chú có thể gợi nhớ lý do thêm phần tử này.

en: Invalid license.
vi_VN: Giấy phép không hợp lệ.

en: Item added to cart.
vi_VN: Đã thêm item vào giỏ hàng.

en: Javascript must be enabled to use Generate Sections
vi_VN: Javascript cần được bật để sử dụng Generate Section

en: Layout
vi_VN: Bố cục

en: Layouts
vi_VN: Layout

en: Left
vi_VN: Trái

en: Left & Right Padding
vi_VN: Padding trái & phải

en: Left Sidebar
vi_VN: Sidebar trái

en: Left Sidebar Width
vi_VN: Chiều rộng Sidebar trái

en: License Key
vi_VN: Mã giấy phép

en: License activated.
vi_VN: Giấy phép đã kích hoạt.

en: License deactivated.
vi_VN: Giấy phép đã ngừng kích hoạt.

en: Link
vi_VN: Liên kết

en: Link Color
vi_VN: Màu liên kết

en: Link Color Hover
vi_VN: Màu liên kết di chuột

en: Link Hover
vi_VN: Di chuột lên liên kết

en: Link values
vi_VN: Giá trị liên kết

en: Load more label
vi_VN: Tải thêm nhãn

en: Loading label
vi_VN: Đang tải nhãn

en: Loading...
vi_VN: Đang tải...

en: Location
vi_VN: Vị trí

en: Logged In
vi_VN: Đã đăng nhập

en: Logged Out
vi_VN: Đã đăng xuất

en: MP4 file
vi_VN: Tệp MP4

en: Make first post featured
vi_VN: Tạo featured post cho bài đầu tiên

en: Manual
vi_VN: Thủ công

en: Menu Item Height
vi_VN: Chiều cao item menu

en: Menu Item Width
vi_VN: Chiều rộng item menu

en: Merge
vi_VN: Sát nhập

en: Merge on Desktop Only
vi_VN: Sát nhập chỉ trên máy tính

en: Merge with Content
vi_VN: Sát nhập với nội dung

en: Merge with Secondary Navigation
vi_VN: Sát nhập với menu phụ

en: Mobile
vi_VN: Di động

en: Mobile Header
vi_VN: Header di động

en: Mobile Header Logo
vi_VN: Logo đầu trang di động

en: Mobile Menu Label
vi_VN: Nhãn menu di động

en: Mobile only
vi_VN: Chỉ di động

en: Module activated.
vi_VN: Module đã kích hoạt.

en: Module deactivated.
vi_VN: Module đã ngừng kích hoạt.

[ctx: Module name]
en: Backgrounds
vi_VN: Nền

[ctx: Module name]
en: Copyright
vi_VN: Bản quyền

[ctx: Module name]
en: Secondary Navigation
vi_VN: Secondary Navigation (Menu phụ)

[ctx: Module name]
en: Spacing
vi_VN: Khoảng cách

en: Modules
vi_VN: Module

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Navigation
vi_VN: Menu

en: Navigation Alignment
vi_VN: Căn lề menu

en: Navigation Background
vi_VN: Nền menu

en: Navigation Background Current
vi_VN: Nền menu khi đã bấm vào

en: Navigation Background Hover
vi_VN: Nền menu khi di chuột

en: Navigation Colors
vi_VN: Màu menu

en: Navigation Item
vi_VN: Item menu

en: Navigation Item Current
vi_VN: Item menu hiện tại

en: Navigation Item Hover
vi_VN: Item menu: Di chuột

en: Navigation Location
vi_VN: Vị trí menu

en: Navigation Logo
vi_VN: Menu Logo

en: Navigation Logo Placement
vi_VN: Vị trí menu logo

en: Navigation Text
vi_VN: Text menu

en: Navigation Text Current
vi_VN: Nền chữ menu khi đã bấm vào

en: Navigation Text Hover
vi_VN: Nền chữ menu khi di chuột

en: Navigation Width
vi_VN: Chiều rộng menu

en: New Element
vi_VN: Phần tử mới

en: New URL
vi_VN: Liên kết mới

en: No Background Image
vi_VN: Không ảnh nền

en: No Merge
vi_VN: Không sát nhập

en: No Navigation
vi_VN: Không menu

en: No Repeat
vi_VN: Không lặp lại

en: No Sidebars
vi_VN: Không sidebar

en: No sections added!
vi_VN: Chưa thêm section nào!

en: None
vi_VN: Không

en: Not receiving updates
vi_VN: Không nhận cập nhật

en: Not yet rated
vi_VN: Chưa đánh giá

en: OGV file
vi_VN: Tệp OGV

en: Off
vi_VN: Tắt

en: Offset Site Header Height
vi_VN: Chiều cao Offset header

en: Old URL
vi_VN: Liên kết cũ

en: On
vi_VN: Bật

en: Or you can <a href="#">set the featured image</a>.
vi_VN: Hoặc bạn có thể <a href="#">thiết lập ảnh đại diện</a>.

en: Outside
vi_VN: Bên ngoài

en: Overlay Color
vi_VN: Màu overlay

en: Page Headers
vi_VN: Page Header

en: Pages
vi_VN: Trang

en: Paragraph margin
vi_VN: Margin đoạn văn

en: Parallax Effect
vi_VN: Hiệu ứng Parallax

en: Parent Items
vi_VN: Item cha

en: Place your site header on top of the element below it.
vi_VN: Đặt header lên trên phần tử bên dưới nó.

en: Please upload a file to import
vi_VN: Hãy tải tập tin để nhập vào

en: Please upload a valid .json file
vi_VN: Hãy tải lên tập tin .json hợp lệ

en: Plugins
vi_VN: Plugin

en: Plugins activated
vi_VN: Plugin đã kích hoạt

en: Position
vi_VN: Vị trí

[ctx: Post Type General Name]
en: Elements
vi_VN: Phần tử

[ctx: Post Type General Name]
en: Page Headers
vi_VN: Page Header

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Element
vi_VN: Phần tử

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Price
vi_VN: Giá

en: Primary Button Colors
vi_VN: Màu nút mặc định

en: Primary Navigation
vi_VN: Menu chính

en: Primary Sub-Navigation
vi_VN: Sub-Menu chính

en: Primary button colors can be set <a href="#">here</a>.
vi_VN: Màu nút mặc định có thể cấu hình <a href="#">tại đây</a>.

en: Priority
vi_VN: Ưu tiên

en: Product Columns
vi_VN: Cột sản phẩm

en: Product Tab Active
vi_VN: Tab sản phẩm kích hoạt

en: Product Tab Text
vi_VN: Chữ tab sản phẩm

en: Product Title
vi_VN: Tên sản phẩm

en: Product Title Hover
vi_VN: Tên sản phẩm di chuột

en: Products
vi_VN: Sản phẩm

en: Products Per Page
vi_VN: Sản phẩm trên mỗi trang

en: Rated %s out of 5
vi_VN: Đánh giá %s / 5

en: Read more
vi_VN: Đọc tiếp

en: Read more label
vi_VN: Nhãn đọc tiếp

en: Receive beta updates
vi_VN: Nhận các bản cập nhật beta

en: Receiving updates
vi_VN: Nhận cập nhật

en: Refresh Sites
vi_VN: Làm mới trang

en: Related/Upsell Columns
vi_VN: Cột SP liên quan/Upsell

en: Related/upsell title font size
vi_VN: Font size tiêu đề liên quan/upsell

en: Reload Page
vi_VN: Tải lại

en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Remove Image
vi_VN: Xóa ảnh

en: Remove Logo
vi_VN: Xóa logo

en: Remove Sections
vi_VN: Xóa Section

en: Remove background image
vi_VN: Xóa ảnh nền

en: Remove unnecessary distractions like sidebars, footer widgets and sticky menus.
vi_VN: Loại bỏ các thành phần không cần thiết như sidebar, widget chân trang và sticky menu.

en: Repeat
vi_VN: Lặp lại

en: Repeat x
vi_VN: Lặp chiều ngang

en: Repeat y
vi_VN: Lặp chiều dọc

en: Reset
vi_VN: Đặt lại

en: Reset Settings
vi_VN: Đặt lại thiết lập

en: Resize Image
vi_VN: Đổi kích thước ảnh

en: Right
vi_VN: Phải

en: Right Sidebar
vi_VN: Sidebar phải

en: Right Sidebar Width
vi_VN: Chiều rộng Sidebar phải

en: Roles
vi_VN: Vai trò

en: Sale Sticker Background
vi_VN: Nền sticker giảm giá

en: Sale Sticker Text
vi_VN: Chữ sticker giảm giá

en: Sale flash over image
vi_VN: Icon giảm giá trên ảnh

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Search Element
vi_VN: Tìm phần tử

en: Search Results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

en: Secondary Menu
vi_VN: Menu phụ

en: Secondary Navigation
vi_VN: Menu phụ

en: Secondary Sub-Navigation
vi_VN: Sub-menu phụ

en: Section Background
vi_VN: Nền section

en: Section Label
vi_VN: Nhãn section

en: Sections
vi_VN: Section

en: Separating Space
vi_VN: Khoảng cách phân cách

en: Set as Section Background
vi_VN: Đặt làm nền section

en: Set background image
vi_VN: Đặt ảnh nền

en: Settings
vi_VN: Thiết lập

en: Shop
vi_VN: Cửa hàng

en: Shopping Bag
vi_VN: Giỏ hàng

en: Shopping Basket
vi_VN: Giỏ hàng

en: Shopping Cart
vi_VN: Giỏ hàng

en: Shortcodes are allowed.
vi_VN: Cho phép shortcode.

en: Side
vi_VN: Bên cạnh

en: Sidebar / Content
vi_VN: Sidebar / Nội dung

en: Sidebar / Content / Sidebar
vi_VN: Sidebar / Nội dung / Sidebar

en: Sidebar / Sidebar / Content
vi_VN: Sidebar / Sidebar / Nội dung

en: Sidebar Layout
vi_VN: Bố cục Sidebar

en: Sidebar Widgets
vi_VN: Widget Sidebar

en: Sidebars
vi_VN: Sidebar

en: Single Product
vi_VN: Trang Sản Phẩm

en: Site Header
vi_VN: Chân trang

en: Site Library
vi_VN: Thư viện

en: Site Logo
vi_VN: Logo

en: Site Tagline
vi_VN: Khẩu hiệu

en: Site Title
vi_VN: Tên website

en: Size (Auto)
vi_VN: Kích cỡ (tự động)

en: Skip
vi_VN: Bỏ qua

en: Spacing
vi_VN: Khoảng cách

en: Star Ratings
vi_VN: Đánh giá sao

en: Sticky Navigation
vi_VN: Menu sticky

en: Sub-Menu Item Height
vi_VN: Chiều cao item menu phụ

en: Sub-Menu Items
vi_VN: Item sub-menu

en: Sub-Navigation Item
vi_VN: Item sub-menu

en: Sub-Navigation Item Current
vi_VN: Item sub-menu hiện tại

en: Sub-Navigation Item Hover
vi_VN: Item sub-menu khi di chuột lên

en: Success Message Text
vi_VN: Thông báo thành công

en: Support
vi_VN: Hỗ trợ

en: System Fonts
vi_VN: Fonts hệ thống

en: Tablet
vi_VN: Máy tính bảng

en: Tagline
vi_VN: Khẩu hiệu

en: Template Tags
vi_VN: Thẻ template

en: Text Alignment
vi_VN: Căn chữ

en: Text Color
vi_VN: Màu chữ

en: Text Current
vi_VN: Chữ khi bấm vào

en: Text Hover
vi_VN: Chữ khi di chuột

en: The author of the current post.
vi_VN: Tác giả bài đăng hiện tại.

en: The content title of the current post/taxonomy.
vi_VN: Tên bài/chuyên mục đang chọn.

en: The entire collection of GeneratePress premium modules.
vi_VN: Toàn bộ bộ sưu tập các module trả phí của GeneratePress .

en: The published date of the current post.
vi_VN: Ngày đăng bài

en: The terms attached to the chosen taxonomy (category, post_tag, product_cat).
vi_VN: Term được gắn với chuyên mục đã chọn (category, post_tag, product_cat).

en: These options are no longer available as of GP Premium 1.10.0.
vi_VN: Những tùy chọn này đã bị xóa từ phiên bản GP Premium 1.10.0.

en: This action can not be undone, are you sure?
vi_VN: Hành động này không thể quay lại, bạn chắc chứ?

en: This appears to be an invalid license key for GP Premium.
vi_VN: Đây có vẻ là mã giấy phép GP Premium không hợp lệ.

en: This element needs a location set within the Display Rules tab in order to display.
vi_VN: Phần tử này cần thiết lập vị trí trong Tab quy tắc hiển thị.

en: This module has been deprecated. Deactivating it will remove it from this list.
vi_VN: Module này không dùng nữa. Ngừng kích hoạt để xóa nó khỏi danh sách này.

en: This site is using Elementor which means you will want to replace the imported image URLs.
vi_VN: Trang này sử dụng Elementor có nghĩa là bạn cần thay thế đường dẫn của ảnh đã nhập vào.

en: This site uses the following plugins.
vi_VN: Trang web sử dụng các plugin sau.

en: Top
vi_VN: Trên

en: Top & Bottom Padding
vi_VN: Padding trên & dưới

en: Top Bar Padding
vi_VN: Padding top bar

en: Top Padding
vi_VN: Padding trên

en: Type
vi_VN: Kiểu

en: Un-link values
vi_VN: Giá trị un-link

en: Unable to execute PHP as %s is defined.
vi_VN: Không thực thi được PHP dưới dạng %s.

en: Update Element
vi_VN: Cập nhật phần tử

en: Update now.
vi_VN: Cập nhật ngay.

en: Updates
vi_VN: Cập nhật

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload %s
vi_VN: Tải lên %s

en: Use "0" or leave blank for proportional resizing.
vi_VN: Điền "0" hoặc để trống để có kích thước hợp lí.

en: Use Sections
vi_VN: Sử dụng section

en: Use background color as overlay
vi_VN: Dùng màu nền làm overlay

en: Use button to load more posts
vi_VN: Sử dụng nút để tải thêm bài viết

en: Use infinite scroll
vi_VN: Sử dụng infinite scroll

en: Use the background color as a background overlay.
vi_VN: Sử dụng màu nền như background overlay.

en: Users
vi_VN: Người dùng

en: Vertical Alignment
vi_VN: Căn lề dọc

en: View Site
vi_VN: Xem trang

en: View all posts by %s
vi_VN: Xem tất cả bài đăng của %s

en: View your shopping cart
vi_VN: Xem giỏ hàng

en: Visual
vi_VN: Trực quan

en: WEBM file
vi_VN: Tệp WEBM

en: Warning: This will delete your settings and can not be undone.
vi_VN: Cảnh báo: Nó sẽ xóa thiết lập và không thể phục hồi.

en: Why?
vi_VN: Tại sao?

en: Widget Padding
vi_VN: Padding widget

en: Widget Title
vi_VN: Tên widget

en: Widget Titles
vi_VN: Tên Widget

en: Widgets
vi_VN: Widget

en: Width
vi_VN: Rộng

[ctx: Width]
en: Contained
vi_VN: Khung

en: WooCommerce - Account
vi_VN: WooCommerce - Tài khoản

en: WooCommerce - Cart
vi_VN: WooCommerce - Giỏ hàng

en: WooCommerce - Checkout
vi_VN: WooCommerce - Thanh toán

en: WooCommerce - Product
vi_VN: WooCommerce - Sản phẩm

en: WooCommerce - Shop
vi_VN: WooCommerce - Cửa hàng

en: WooCommerce not activated.
vi_VN: WooCommerce chưa kích hoạt.

en: Your license is not active for this URL.
vi_VN: Giấy phép của bạn không được kích hoạt cho liên kết này.

en: Your license key expired on %s.
vi_VN: Mã giấy phép của bạn đã hết hạn %s.

en: Your license key has been disabled.
vi_VN: Mã giấy phép của bạn đã bị vô hiệu hóa.

en: Your license key has reached its activation limit.
vi_VN: Mã giấy phép đã đạt đến giới hạn kích hoạt tối đa.

en: bold
vi_VN: đậm

en: capitalize
vi_VN: in hoa chữ cái đầu

en: left top, x% y%, xpos ypos (px)
vi_VN: trái trên, x% y%, xpos ypos (px)

en: lowercase
vi_VN: in thường

en: none
vi_VN: Không

en: normal
vi_VN: bình thường

en: out of 5
vi_VN: ngoài 5

en: uppercase
vi_VN: in hoa tất cả
